אוספי המכון

706d2a8837c09f46ffa62ac79309fc47

פרטי התקשרות:

דפנה צורן, אוצרת

מייל: daphnat@savion.huji.ac.il 

טלפון: 02-5882418

 

שעות פתיחה:

חדר אוספים - בתיאום מראש

תערוכה - ימים א'-ה', 8:00-18:00 (בכפוף לשעות פתיחת המכון)

אוספי המכון לארכיאולוגיה 

אוספי המכון לארכיאולוגיה כוננו בימיה המוקדמים של האוניברסיטה העברית, עם ייסודו של בית הנכות לעתיקות היהודים על-ידי פרופ' אליעזר ליפא סוקניק ז"ל. האוספים כוללים כלי קרמיקה משלל תקופות ומקומות, כלי אבן, כלי זכוכית, כלי נשק עתיקים, לוחות חרס עם כתב יתדות, כלים מצריים, חותמות מתקופת ממלכת יהודה, תכשיטים, מטבעות עתיקים עם דגש על נומיסמטיקה יהודית (ומהווה את האוסף הגדול ביותר בישראל), וכן אוסף אתנוגרפי נרחב. 

רוב האוספים, אשר מונים כ-30,000 פריטים, הינם אוספים פרטיים שניתנו בירושה למכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בעזרתם של א' סוקניק וב' מזר. בנוסף, אלפי פריטים ארכיאולוגיים באוספים הגיעו כתוצאה של החפירות המרובות של המכון לארכיאולוגיה ברחבי הארץ. 

אוספי המכון משמשים הן למחקר והן לצרכי הוראה. חוקרים מישראל ומרחבי העולם מוזמנים להגיע ולחקור את האוספים, וכתוצאה מכך פריטים מן האוספים פורסמו במחקרים אקדמיים רבים. רבים מהפריטים של אוספי המכון זמינים לתלמידי המכון, וכך מתאפשרת להם היכרות ישירה עם כלי צור, כלי קרמיקה, זכוכית, נרות עתיקים ומטבעות. 

למכון ארכיון הכולל תמונות ומסמכים המהתעדים את ימיה הראשונים של הארכיאולוגיה הישראלית.

חדר האוספים פותח את דלתותיו למגוון אירועים לקהל הרחב, למשל באירועי "בתים מבפנים", סיורים למדריכי טיולים, בתי ספר וסיורים מודרכים.
The Archaeological Collections Hall (Photo Tal Rogovski).

דפנה צורן, אוצרת ראשית daphnat@savion.huji.ac.il

02-588-2418