פרופ' זאב וייס

זאב וייס
ראש המדור לארכאולוגיה של התקופות הקלאסיות
בניין ארכאולוגיה, חדר 507. שעות קבלה: יום ב', 13:00-12:00
02-5882422

פרופסור מן המניין בחוג לארכאולוגיה, במדור הקלאסי. מומחה בין השאר בארכיטקטורה ואמנות רומית-ביזנטית, פסיפסים במזרח הרומי, אמנות יהודית, תרבות הפנאי להמונים, החברה היהודית וקשריה עם התרבות היוונית-רומית. מאז 1990 הוא מנהל את חפירות ציפורי מטעם המכון לארכאולוגיה שם נחשפו בעיקר שרידים של העיר מהתקופה הרומית-ביזנטית. כיהן בעבר כראש המכון לארכאולוגיה. 

הוראה

הוראת המבואות במדור הקלאסי, ובנוסף מגוון של נושאים הנוגעים בארכיאולוגיה רומית וביזנטית, במזרח הסורי-ארץ ישראלי ומחוצה לו. דגש ניתן על עיון בממצא הארכיטקטוני, האמנותי והספרותי ומה ניתן ללמוד מהם על התרבות החומרית בתקופות הקלאסיות.

פרויקטים פעילים

ציפורי בירת הגליל בתקופה הרומית שוכנת בלב הגליל התחתון, כחמישה ק"מ מערבית לנצרת. ראשיתו של היישוב בשלהי תקופה הברזל והוא המשיך להתקיים ברציפות עד 1948, אבל השרידים העיקריים הנראים כיום באתר הם מהתקופה הרומית הקדומה (שלהי המאה ה-1 לפנה"ס) ועד שלהי התקופה הביזנטית (המאה ה-7 לספירה). ממצאי החפירה מספקים מידע רב על מראה העיר, חייה התרבותיים והרוחניים, כלכלתה ואופי התושבים שהתגוררו במקום לאורך זמן. ברחבי האתר נתגלו מבני ציבור רבים (מקדש רומי, תיאטרון, מרחצאות, בית כנסת, כנסיות, ועוד), בתי מגורים מסוגים שונים ולמעלה משישים פסיפסים, חלקם בעלי דגמים פיגורטיביים. מגוון הפסיפסים, כמותם ואיכותם הגבוהה ייחודיים לאזורינו, אלו מעידים גם על האוריינטציה התרבותית, האמנותית והדתית של תושבי ציפורי, לאורך הדורות. משלחת האוניברסיטה העברית החלה את עבותה בציפורי ב-1985 ואחראית לחשיפתם של מרבית הממצאים באתר.

אתר האינטרנט של המשלחת: http://archaeology.huji.ac.il/Zippori/index.htm.

ביבליוגרפיה: http://pluto.mscc.huji.ac.il/~zweiss/personal/bib.html. סטודנטים ואנשי סגל המכון הפעילים כיום בחפירה: שולמית מילר, אבנר אקר, הלל זילברקלנג, רעות דדון, דנה רובין

תלמידי מחקר (בעבר ובהווה)

מוסמך

  • רעות דדון 
  • הלל זילברקלנג 
  • חן חוברס 
  • דניאל לויתן
  • אלכס מלמד 
  • דבי סנדהאוס-ראם (כיום עובדת רשות העתיקות)
  • רון קהת 
  • מיה שרמן 
  • נעמה שרעבי

דוקטורט

אבנר אקר
בני ארובס
ד"ר גבי ביכובסקי (עובדת רשות העתיקות, נומיסמטיקה)
רבקה בן ששון
יונוס דמירג'י
נעמה וילוז'ני (מלמדת באוניברסיטת חיפה)
שולמית מילר
ליאור סנדברג
עמית ראם (ארכאולוג מחוז ירושלים, רשות העתיקות)

פוסט-דוקטורט

ד"ר יונתן אדלר (כיום חבר סגל במחלקה למורשת ישראל, אוניברסיטת אריאל)
ד"ר אורן גוטפלד
ד"ר איתמר טקסל