תוכניות לימודים

לימודי הארכאולוגיה מתקיימים בחוג לארכאולוגיה וללימודי המזרח הקרוב הקדום הנמצא במכון לארכאולוגיה. ההוראה, עבודת השדה והמחקר מתקיימים בסינרגיה במהלך הלימודים לכל התארים.
ההוראה מתקיימת בארבעה מדורים עיקריים, שכל אחד מהם מעמיד תכנית לימודים לתארים הראשון והשני:

  • המדור לארכאולוגיה פרהיסטורית: עוסק בפרק הזמן שבין ראשית התרבות החומרית לפני כשלושה מליוני שנה ועד המעבר לחקלאות ולישיבת קבע שהסתיים לפני כ-7,000 שנה
  • המדור לארכאולוגיה של תקופות הכלקולית, הברונזה והברזל: 7,000 שנה לפני זמננו ועד לכיבוש הארץ בידי אלכסנדר מוקדון במאה ה-4 לפנה"ס
  • המדור לארכאולוגיה של התקופות הקלאסיות - ההלניסטית, הרומית והביזנטית: מן המאה ה-4 לפנה"ס ועד ראשית המאה השביעית לספירה
  • המדור ללימודי המזרח הקרוב הקדום: עוסק בתרבות, בספרות ובכתבים במסופוטמיה (ובמידה פחותה, במצרים) הקדומה לאורך התקופות.

מלבד ארבעת המדורים העיקריים מתקיימים בחוג לימודים בתת-המדור לתקופה המוסלמית (מאה 7 ועד למאה ה-13 לספירה).

אילוסטרציה

כל המדורים הארכאולוגיים מקיימים מפעלים מחקריים פעילים וחפירות שבהם משתתפים סטודנטים בכל התארים ובהם לומדים את מקצוע הארכאולוגיה הלכה למעשה.

שלוש יחידות נוספות שבהן משולבים היבטים מחקריים ואקדמיים והן גם "נותנות שירות" לחוקרים אחרים במכון לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית ובמכונים אחרים לארכאולוגיה הן היחידה לארכאולוגיה ממוחשבת, המעבדה לארכאומטלורגיה (בהקמה בימים אלה) והיחידה לארכאוזואולוגיה (הממוקמת בגבעת רם). בשלוש המעבדות משתלבים סטודנטים בקורסים ובעבודה מעשית.

לימודי הארכאולוגיה הם תובעניים. בנוסף להרצאות בכיתה יש להשקיע זמן בלימוד עצמי בספריה ועשרות רבות של ימי (ולעיתים לילות) שדה ארוכים ובחלקם חמים ומתישים פיסית - הן במשך שנת הלימודים והן בחופשות. השילוב הייחודי של עבודת מוח ועבודת כפיים, באווירה של חוג קטן ועצמאי במידה רבה מהמולת הפקולטה, חוג שבו ההוראה והמחקר בו משולבים זה בזה, יוצר גיבוש חברתי וחוויות ייחודיות שבוגרי החוג, גם אלה שלא בחרו ארכאולוגיה  כקריירה, נוצרים למשך שאר חייהם.

אילוסטרציה

 

תואר בוגר

מטרת הלימודים לתואר בוגר היא להעניק לתלמידים ידע בסיסי ב"שפה" הארכאולוגית ובחשיבה ארכאולוגית בכיתה ובשדה, להביא להיכרות עם את הרקורד הארכאולוגי לתקופותיו, להציג בפניהם את מקומה של הארכאולוגיה בתוך התחום הרחב של לימודי האדם ואת קשריה עם ענפי המדעים השונים.

ארכאולוגיה נלמדת כתחום לימוד חד-חוגי עם לימודים משלימים או כאחד משני חוגים בתכנית לימודים דו-חוגית. הלימודים לתואר בוגר נמשכים שלוש שנים. לאחר שנה א' של מבואות, התלמיד בוחר תחום התמחות ("מדור") ראשי ותחום התמחות משני מבין המדורים בחוג. מעבר ללימודים בכיתה, כוללת תכנית הלימודים לתואר הראשון חפירה לימודית ומספר גדול של ימי סיור (בארץ ולעיתים בחו"ל) וקמפוסי מחקר במהלך שנות הלימודים לתואר.

ממצא ארכאולוגי

צירופי החוגים הנפוצים כחוג שני במסלול הדו-חוגי הם מקרא, היסטוריה של עם ישראל, לימודים קלאסיים, תולדות האמנות, גיאוגרפיה, אנתרופולוגיה.  בגלל הגיוון הרחב של תחומי ידע בתוך הארכאולוגיה, כמעט כל צירוף אחר (למשל ביולוגיה, גיאולוגיה, מתמטיקה) אפשרי גם כן.

למידע מפורט על סדר הלימודים בחוג לחצו כאן (PDF). (הקובץ רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת תשע"ח. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה "ארכאולוגיה והמזרח הקרוב הקדום").

 

רשימת הקורסים

 

תואר מוסמך

במסגרת לימודי תואר מוסמך התלמיד רוכש כלים אינטלקטואליים ומעשיים לעבודה כארכאולוג שדה וכחוקר עצמאי. הפילוסופיה המקצועית שלנו אומרת כי מכיוון שהחפירה הארכאולוגית היא תהליך שלא ניתן לחזור עליו לעולם בדיוק באותה צורה, ומכיוון שתהליך זה יוצר מצב בלתי-הפיך,  הכשרתם של ארכאולוגים מקצועיים וטובים דורשת רמה גבוהה של התמקצעות אותה אנו מקנים לתלמידים במהלך לימודי התואר. הסטודנטים נדרשים גם להרחיב את השכלתם המקצועות על-ידי לימוד קורסים רלוונטיים מחוץ לחוג.

הלימודים לתואר מוסמך באוניברסיטה העברית נמשכים שנתיים. תלמידי התואר מבצעים עבודת מחקר מקורית כחלק מחובותיהם לסיום התואר. עבודה זו יכולה להיות עבודת שדה או עבודת מעבדה, עיבוד חומר ארכאולוגי או נתונים מן הספרות הקיימת כדי לענות על שאלות מחקר. ניתן גם ללמוד לתואר שני לא-מחקרי. במקרה כזה מבנה תכנית הלימודים שונה מעט.

חפירה ארכאולוגית

רוב תלמידי התואר השני משתלבים כבר במשך לימודיהם באחת ממשלחות או מעבדות המכון, או בפעילות רשות העתיקות ומשלבים עבודה מעשית עם הלימודים.

למידע מפורט על סדר הלימודים בחוג לחצו כאן (PDF). (הקובץ רלוונטי למי שהחלו את לימודיהם בשנת תשע"ח. לצפייה בשנתונים משנים קודמות לחצו כאן, בחרו את השנה הרלוונטית בראש הדף ואחר כך לחצו על כפתור "צפייה בפרק" בשורה "ארכאולוגיה והמזרח הקרוב הקדום").

 

רשימת הקורסים

תוכנית דוקטורט

הלימודים לתואר דוקטור נעשים במסגרת הרשות לתלמידי מחקר באוניברסיטה העברית, האחראית על הקבלה ועל המעקב אחרי התלמידים. מטרת הלימודים לתואר דוקטור היא להכשיר חוקרים ברמה עולמית, שיצעידו את המקצוע קדימה בדורות הבאים. הלימודים האקדמיים נעשים בפיקוח ובליווי של המדריכים מבין חברי סגל החוג לארכאולוגיה. לעיתים משתתפים בהדרכה גם חברי סגל מומחים (מהארץ ומחו"ל) מתחומים אחרים, אם נושא העבודה דורש זאת. עבודת הדוקטורט היא מחקר עצמאי שאמור להוות נדבך חדש בידע הארכאולוגי, והיא נשפטת על-ידי מומחים מחוץ לחוג (בארץ ובעולם). ניתן לכתוב עבודת דוקטורט בכל אחד מתחומי הידע הארכאולוגיים הנלמדים בחוג ואשר נחקרים במכון לארכאולוגיה.

אתר ארכאולוגי

בנוסף לבוגרי המכון שלנו ומכונים אחרים בארץ, נרשמים מידי שנה סטודנטים זרים ללימודי התואר השני והשלישי בארכאולוגיה. הם באים אלינו מרחבי העולם בשל הרמה הגבוהה של לימודי הארכאולוגיה באוניברסיטה העברית, בשל הידע הייחודי הקיים בארץ, ובשל השילוב של לימודים עיוניים עם התנסות מעשית. כיון שחלק מהסטודנטים אינם דוברי עברית, מתנהלים חלק מהלימודים המתקדמים במכון בשפה האנגלית. במקביל, חלק מתלמידי התואר השני והשלישי הישראלים במכון משתלמים במשך חלק מהתואר במוסדות מחקר בחו"ל.

פרטים נוספים באתר הרשות לתלמידי מחקר