על אודות

מה לומדים בחוג לארכאולוגיה?

הארכאולוגיה היא מקצוע העוסק בחקר האדם בעבר על סמך התרבות החומרית הנחשפת בחפירות. החפצים, המבנים, העצמות הנחשפים בחפירות משמשים כחומרי גלם ראשוניים לשחזור ההתפתחויות ההתנהגותיות, דמוגרפיות, כלכליות, חברתיות, דתיות, אמנותיות, פוליטיות (ועוד ועוד) של המין האנושי בשלבים השונים של קיומו. הארכאולוגיה "מתכתבת" עם תחומים היסטוריים אחרים (היסטוריה, אבולוציה, גיאולוגיה); עם מדעי החברה (אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, כלכלה); עם חקר הסביבה (גיאוגרפיה, אקולוגיה, מדעי הסביבה) ועם חקר התרבות (אמנות, לימודי מקרא, מדע הדתות, שפות ותרבויות עתיקות) אולם אינה "תומכת" או "נשענת" עליהם. היא מהווה תחום מחקרי רב-תחומי בפני עצמו. 

ארץ ישראל מהווה חוליה מרכזית ב"מסדרון הלבנט": רצועה צרה בין הים למדבר שמקשרת בין אפריקה, אסיה ואירופה. דרך המסדרון הזה עברו "היציאות מאפריקה" - התפשטות ההומינידים ממולדתם הביולוגית לעבר שאר העולם. כאן התרחשה "המהפכה הנאוליתית" ביות צמחים ובעלי חיים והמצאת החקלאות; ובשכנות המידית: "המהפכה העירונית" - התגבשות חברות עירוניות-מעמדיות עם מוסדות מרכזיים ותרבות כתובה. כאן הומצא ומכאן הופץ לרחבי העולם האלפבית וזוהי מולדת הדתות המונותאיסטיות. מכל הסיבות הללו ארץ ישראל תופסת מקום מרכזי בארכאולוגיה העולמית, ואלה השאלות המרכזיות אותן חוקרים ולומדים בחוג לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית.

ממצאים ארכאולוגיים

בנוסף לארכאולוגיה מרכז המכון גם את חקר המזרח הקרוב הקדום על לשונותיו ותרבויותיו, וזאת במסגרת המדור למזק"ק. המכון לארכאולוגיה של האוניברסיטה העברית הוא המסגרת הוותיקה ביותר בארץ לחקר ולימוד הארכאולוגיה. הוא המכון המוביל בארץ מבחינת נפח הפעילות והמחקר וקולט תלמידים חדשים על מנת ללמדם ולשלבם בפעילות הענפה, והוא המקום היחיד בארץ שבו ניתן ללמוד את מלוא הנפח של הארכאולוגיה של א"י והמזרח הקדום, משחר הפרהיסטוריה ועד לתקופה המוסלמית, לכל התארים - מבוגר עד דוקטורט.

 

סיפור מסגרת

הארכאולוגיה הייתה אבן פינה בחזון האוניברסיטה העברית מיום הקמתה, באשר היא מאגדת את שלושת התחומים שהאבות המייסדים הגדירו כמרכזיים לאוניברסיטה הלאומית של העם היהודי: מצוינות מדעית, שימור המורשת היהודית, וחקר ארץ ישראל. האוניברסיטה ביצעה את חפירתה הראשונה כבר ב-1929, עוד בטרם החלו לימודי הארכאולוגיה באופן מסודר. 

המכון לארכאולוגיה נוסד ב-1934 כ"מחלקה לארכאולוגיה של האוניברסיטה העברית בירושלים". ב-1936 הוקם על הר הצופים "בית הנכות לעתיקות היהודים" (כיום האגף הישן של המכון), "בית הנכות" וה"מחלקה" הפכו להיות ה"מכון לארכאולוגיה" בשנת 1967, כאשר המחלקה לארכאולוגיה ובית הספר למשפטים היו היחידות הראשונות של האוניברסיטה העברית לחזור לקמפוס הישן על הר הצופים.

מאז הקמתו היה המכון מעורב במספר גדול של חפירות ארכאולוגיות המתפרסות על כל התקופות הארכאולוגיות - מתקופת האבן ועד לתקופה המוסלמית.  רבות מן החפירות המכוננות של הארכאולוגיה הישראלית וחפירות חשובות בקנה מידה עולמי בוצעו על-ידי מכון זה.

 

מה עושים עם תואר בארכאולוגיה?

קודם כל, חופרים. אצלנו זו אינה מילת גנאי...

העוסקים בארכאולוגיה רואים בה מטרה ולא אמצעי, ייעוד ולא (רק) פרנסה. מעטות החוויות שישוו לחשיפת חפץ שלא ראה אור אלף, או מאה-אלף, שנה; על כך יעידו הן מאות המתנדבים מילדי בית ספר ועד פנסיונרים מהארץ ומחו"ל המשתתפים במיזמים ארכאולוגיים; הן מאות-אלפי המבקרים באתרים ארכאולוגיים ומוזיאונים; והן הנראות לטוב ולרע של הארכאולוגיה בתקשורת העולמית והישראלית, עשרות מונים מעבר למשקל הסגולי של הארכאולוגיה במכלול המדעים. 

מיקומה הייחודי של הארכאולוגיה, בין מדעי הרוח, החברה והטבע מאפשר שפע של שילובים, מרחיב את האופקים ומעודד התמחות בתחומים שונים ומגוונים. רבים מהעוסקים בארכאולוגיה כמקצוע התחילו את לימודיהם בתחום כתוספת חווייתית ללימוד מקצוע "רציני", ורבים שהתחילו בארכאולוגיה נסחפו למקצועות אחרים (אקדמיים ושאינם כאלה) בעקבות התמחות המשנה שלהם.

פסיפס מציפורי

המטרה העיקרית של החוג לארכאולוגיה באוניברסיטה העברית היא להכשיר אנשי מקצוע לתחום. המעסיק העיקרי של ארכאולוגים בישראל היא רשות העתיקות, ומעסיקים אחרים הם מוזיאונים, אוניברסיטאות ופה ושם גופים אחרים (רשות הגנים, קק"ל, רשויות מקומיות). רוב הארכאולוגים מתחילים את עבודתם במקצוע אחרי גמר התואר הראשון, אך כמעט כל המועסקים הקבועים הם בעלי תואר שני או שלישי.

יש מספר בתי ספר תיכוניים עם תכניות לימוד בארכאולוגיה, ואחרים מעסיקים בוגרי ארכאולוגיה כמורים במקצועות שכנים (היסטוריה, גיאוגרפיה, מדעים, מקרא, של"ח). על מנת ללמד בבתי ספר נדרשת במקביל, או אחרי לימודי הארכאולוגיה, תעודת הוראה, ומומלץ לשלב את הארכאולוגיה עם אחד התחומים הנ"ל. בוגרים אחרים של הארכאולוגיה עובדים בתחום ההנחלה הלא-פורמלית, כמדריכי טיולים וכיוב'.

 

צרו קשר

כתובת למשלוח דואר:
המכון לארכאולוגיה
האוניברסיטה העברית, הר הצופים
ירושלים, מיקוד 9190501

פקס: 02-5825548

מזכירה לעניינים אקדמיים: גב' אורנה אבידר
בניין ארכאולוגיה, חדר 503
ornaa@savion.huji.ac.il
טלפון: 02-5882404

יועץ לתואר בוגר: ד"ר אורי גבאי
gabbay.uri@huji.mail.ac.il